University Committees

committee

SaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSave

Charge and Membership
The Assessment Advisory Committee (AAC) serves as an advisory committee to the Director of the Office of Educational Assessment (OEA). The AAC serves to develop and enrich effective assessment of the student learning experience at the University of Scranton. The committee collaborates with the Director, OEA and others to ensure ongoing processes for effective assessment, including development, implementation, and maintenance of the University’s Institutional Student Learning Assessment Plan. The committee reviews and recommends a variety of assessment support resources, including those for faculty development.
The committee is chaired by the Director of the OEA, who serves as a non-voting member. Staff members are appointed based on their job positions; faculty members are elected by the Faculty Senate.

2021-2022 AAC Membership:
Chair: Dr. Mary Jane DiMattio, Director, OEA
Dr. David Dzurec, Associate Dean, CAS
Dr. Marian Farrell, Faculty Representative, PCPS/CTLE
Ms. Julie Ferguson, Registrar
Dr. Satyajit Ghosh, Faculty Fellow KSOM & Interim GE Assessment Director
Dr. Robert Giambatista, Assessment Coordinator, KSOM
Mr. Eugeniu Grigorescu, Director CTLE
Dr. Emily Hopkins, Faculty Representative, CAS
Dr. Vanessa Jenson, Faculty Fellow, PCPS
Dr. Jeffery Kegolis, Director of Student Conduct and Assessment, Student LIfe
Dr. Robry Lawrence, Faculty Representative, KSOM
Dr. Lisa LoBasso, Director of Graduate Academics and Student Services
Dr. Rebecca Mikesell, Faculty Representative, CAS
Dr. Murli Rajan, Associate Dean, KSOM
Dr. Jennifer Schwartz, Faculty Representative, PCPS
Mr. Raymond Schwenk, Assistant Dean, PCPS
Dr. Amy Simolo, Faculty Development Specialist, CTLE
Mr. Nicholas Truncale, Director of Student Retention and Completion
Mr. Richard Walsh, Assistant Provost for Operations and Data Analytics Officer
Professor Donna Witek, Information Literacy Coordinator
Mr. Dominic Finan,  Student Government

 

Board on Rank and Tenure 2018-2019

Charge: The function of the Board on Rank and Tenure is to recommend to the President that tenure and/or promotion in rank be given or denied to a particular member of the faculty.

CAS Representatives:
Jill Warker Psychology
Janice Voltzow Biology
KSOM Representatives:
Daniel Mahoney Accounting
Nabil Tamimi Operations and Information Management
PCPS Representatives:
Lori Bruch Counseling and Human Services
Benjamin Willis Counseling and Human Services
At-Large Representatives:
Iordanis Petsas Economics and Finance
Duane Armitage Philosophy
Margarete Zalon Nursing
Michael Fennie Chemistry
Patricia Wright Nursing

 

Executive Committee
James M. Slattery Chair
Elizabeth Muprhy Vice-Chair
Vincent F. Reilly, Esq Vice Chair
Joseph Marina, S.J.
Kathleen Sprows Cummings, Ph.D.
Jacquelyn Dionne, R.N.
Matthew E. Haggery, Edq.
Mary R. Haveron, C.P.A.
Timothy Kacani
John Mariotti, D.M.D.
Kevin J. O'Brien, Esq.
Anthony G. Simone
Joseoph Sorbera, Jr.
University Personnel
Susan Bowen Associate Vice President for Information Technology & CIO
Robert W. Davis, Jr., Ed.D. Vice President for Student Life
Jeffrey Gingerich, Ph.D. Senior Vice President for Academic Affairs and Provost
Robert B. Farrell, Esq., General Counsel and University Secretary
Elizabeth Garcia, J.D. Executive Director of Equity & Diversity; Special Assisstant to the President
Herbert B. Keller, S.J. Vice President Misson and Ministry
Thomas S. MacKinnon Vice President for University Advancement
Edward J. Steinmetz, C.P.A. Senior Vice President for Finance and Administration
Patricia Tetreault Vice President for Human Resources
Gerald C. Zaboski Vice Provost for Enrollment Management and External Affairs
Tara Seely Recording Secretary
________________________________________________________________________________________________________________

Education Committee
Matthew E. Haggerty, Esq. Chair
Linda D. Barresse, M.D.
James Cummings, M.D.
Kathleen Sprows Cummings, Ph.D.
Anne Drucker
Timothy J. Kacani
William J. Kelley, S.J.
Ryan J. Maher, S.J.
Richard Malloy, S.J.
Keith F. Muccino, S.J., M.D.
Thomas Neitzke, S.J.
Kevin J. O'Brien, Esq.
Vincent Reilly
Anthony Yanni, M.D.
University Personnel
Jeffrey Gingerich, Ph.D., Senior Vice President for Academic Affairs and Provost
Ben Willis, Ph.D. Faculty Senate Representative
Gerianne Barber Staff Senate Representative
Claire Sunday '23 Student Government Representative
Catherine Murphy Recording Secretary

________________________________________________________________________________________________________________

Audit Committe
Timothy Kacani Chair
John Boken
Anne Drucker
Frank J. Dubas, C.P.A.
Mary Haveron
Thomas Neitzke, S.J.
John Sorbera, Jr.
John Sweeney
University Personnel
Edward J. Steinmetz, C.P.A. Senior Vice President for Finance and Administration
Patricia L. Tetreault Vice President for Human Resources
Mary Wagner Recording Secretary

________________________________________________________________________________________________________________

University Advancement  Committee
Jacquelyn Dionne Co-Vice Chair
John Sorbera, Jr. Co-Vice Chair
John Boken
Rachele Mackin Browning
Frank J. Dubas, Jr., C.P.A.
Mary Haveron
Richard Malloy, S.J.
John Mariotti, D.M.D.
Crystal Newby, Ph.D.
Angelo Rizzo, S.J.
Stephen Sandherr, Esq.
Anthony Simone
John Sweeney
Nicole Young
University Personnel
Thomas MacKinnon Vice President for University Advancement
Joseph Sorbera, III  '08 Alumni Society Advisory Board
Thomas Elias '24 Student Government Representative
Rose Corrigan Recording Secretary

________________________________________________________________________________________________________________

Finance Committee
Anthony G. Simone Co-Vice Chair
Joseph Sorbera, Jr. Co-Vice Chair
John Boken
Jacquelyn Dionne, R.N.
Anne L. Drucker
Frank J. Dubas, C.P.A.
Matthew E. Haggerty, Esq.
Mary R. Haveron, C.P.A.
Timothy J. Kacani
Ryan Maher, S.J.
Elizabeth Murphy
Angelo Rizzo, S.J.
John Sweeney
Anthony Yanni, M.D.
University Personnel
Edward J. Steinmetz, C.P.A. Senior Vice President for Finance and Administration
Mary Wagner Recording Secretary

________________________________________________________________________________________________________________

Enrollment, Management/External Affairs Committee
John Mariotti, D.M.D. Chair
Linda D. Barrasse, M.D.
Rachele Mackin Browning
Kathleen Sprows Cummings, Ph.D.
William J. Kelley, S.J.
Richard Malloy, S.J.
Keith Muccino, S.J., M.D.
Thomas Neitzke, S.J.
Crystal Newby, Ph.D.
Kevin J. O'Brien, Esq
Vincent Reilly, Esq.
Stephen E. Sandherr, Esq.
Nicole Young
University Personnel
Gerald C. Zaboski Vice Provost for Enrollment Management and External Affairs
Jerry Muir, Ph.D. Faculty Senate Representative
Lynn Andres Staff Senate Representative
Conor Nealon '22 Student Government Representative
Brenda L. Clarke Recording Secretary

________________________________________________________________________________________________________________

Governance Committee
Kevin J. O'Brien, Esq. Chair
Rachele Mackin Browning
James Cummings, M.D.
Jacquelyn Dionne, R.N.
Matthew E. Haggerty, Esq.
John R. Mariotti, D.M.D.
Vincent Reilly, Esq.
Stephen E. Sandherr, Esq.
Anthong Simone
University Personnel
Robert B. Farrell, Esq. General Counsel
Thomas MacKinnon Vice President for University Advancement
Tara M. Seely Recording Secretary

________________________________________________________________________________________________________________

Student Life Committee
Mary Haveron Chair
Linda Barresse, M.D.
Rachele Mackin Browning
Jacquelyn Dionne, R.N.
Timothy J. Kacani
William Kelley, S.J.
Ryan J. Maher, S.J.
John Mariotti, D.M.D.
Keith F. Muccino, S.J., M.D.
Angelo Rizzo, S.J.
Anthony Simone
Nicole Young
University Personnel
Robert W. Davis, Jr., Ed.D. Vice President for Student Life
Lauren Rivera, J.D. Assistant Vice President for Student Life and Dean of Students
Adrianna Smith '22 Student Government Representative
Taysha Campana '22 Student Government Representative
Erin Maguire Recording Secretary

________________________________________________________________________________________________________________

Compenstation Committee
James M.Slattery Chair
Matthew Haggery
Timothy J. Kacani
Joseph Marina, S.J.
Elizabeth Murphy
Vincent F. Reilly, Esq.
Anthony G. Simone
Joseph Sorbera, Jr.
University Personnel
Patricia L. Tetreault Associate Vice President for Human Resources
Tara M. Seely Recording Secretary

__________________________________________________________________________________________________________________

Misson & Identity
Kathleen Sprows Cummings, Ph.D.   Chair
John Boken
James Cummings, M.D.
Richard Malloy, S.J.
Crystal Newby, Ph.D.
Thomas Neitzke, S.J.
Kevin O'Brien
Vincent Reilly, Esq.
Stephen Sandherr, Esq.
Joseph Sorbera, Jr.
John Sweeney
Anthony Yanni, M.D.
University Personnel
Herbert Keller, S.J. Vice President for Misson and Ministry
Lynn Gavin Recording Secretary

Dean's Conference

Charge:  The CAS Dean's Conference is the advisory, consultative group to the dean of the College

Members:
Dr. Michelle Maldonado Chair
Dr. Michael Allison
Dr. W. Andrew Berger
Ms. Gina Butler
Dr. Marzia Caporale
Dr. Roy Domenico
Dr. David Dzurec
Dr. Daniel Haggerty
Mrs. Bridget Hunter
Dr. Ozgur Isil
Dr. Michael Jenkins
Dr. Maria Johnson
Dr. Joseph Kraus
Ms. MaryAnn Maslar
Dr. John Norcross
Dr. Virginia Picchietti Fall 2021
Professor Richard Plishka
Ms. Bryn Schofield
Dr. Thomas Shimkus
Dr. Stacy Smulowitz
Dr. Janice Voltzow
Dr. Cristen Walker
Dr. Joan Wasilewski
Major Jason Wenger
Ms. Donna Witek
Dr. Habib Zanzana Spring 2022

_____________________________________________________________________

Dean's Conference Curriculum Subcommittee

Charge: The committee reviews and advises the CAS Dean's Conference on matters regarding proposals for curriculum changes.

Members:
Dr. David Dzurec Chair
Dr. Michael Jenkins
Dr. Joseph Kraus
Dr. Robyn Lawrence
Dr. Michelle Maldonado
Dr. Adam Pratt
Dr. Anne Royer
Dr. Maria Squire
Dr. Jill Warker
Dr. Joan Wasilewski
Mr. John Wiercinski

______________________________________________________________________

 Individualized Major Committee

Charge: The committee will investigate the reasonableness of developing a "customized major" program of study and to develop a proposal for such a program if their investigation so warrants.

On Hold at this time.

Members:

_____________________________________________________________________

 Pre-Law Advisory Committee

Members:
Dr. Matthew Meyer Chair
Dr. Josh Reynolds
Dr. Robert Shaffern
Ms. Christine Whitney

 

 

Computing Sciences Committees

Assessment

Members:
Dr. Yadong Bi Chair
Prof. John Kaufman
Dr. Oleksandr Rudniy

 

Colloquium Series

Members:
Prof. Paul Jackowitz Chair
Dr. Yadong Bi
Prof. John Kaufman
Dr.Oleksandr Rudniy

Graduate Program

Members:
Dr. Yadong Bi Chair
Dr. Robert McCloskey
Dr. Oleksandr Rudniy

 

Resources

Members:
Dr. Yadong Bi
Professor Paul Jackowitz
Professor Richard Plishka Chair

 

Library

Members:
Dr. Yadong Bi
Dr. Robert McCloskey Chair

 

Outreach

Members:
Prof. John Kaufman
Professor Paul Jackowitz Chair

 

Internships/Senior Projects

Members:
Dr. Yaodong Bi
Prof. Paul Jackowitz
Prof. Richard Plishka Chair

 

Introductory/Sequences

Members:
Professor Paul Jackowtiz Chair
Dr. Robert McCloskey
Professor Richard Plishka

_______________________________________________________________________

History Program Assessment Committee

Members:
Dr. Adam Pratt
Dr. Paul Sampson

_______________________________________________________________________

International Studies Assessment Committee

Members:
Dr. Roy Domenico
Rev. Daniel Sweeney, S.J.

_______________________________________________________________________

 Military Science Advisory Committee
Members:
LTC Jason Wenger Chair
Ms. Mary Kay Aston
Mrs. Gina Butler
Ms. Huey Shi Chew
Dr. David Dzurec
Ms. Julie Ferguson
Ms. Lauren Rivera
Ms.Bryn Schofield
Rev. Daniel Sweeney, S.J.
Ms. Stacy Urgento
Ms. Christina Whitney

_______________________________________________________________________

Political Science-History Department

International Studies Assessment Committee

Members:
Dr. Roy Domenico
Rev. Daniel Sweeney, S.J.

_______________________________________________________________________

Biochemistry Cell and Molecular Biology Department

BCMB Advisory Board

Members:
Dr. Ashley Driver
Dr. Timothy Foley
Dr. Bibi Khan
Dr. Amelia Randich
Dr. Joan Wasilewski    Director

Committee's Website

Mission Statement

To support the University’s “dedication to the personal development fundamental to the growth in wisdom and integrity of all who share its life,” and to meet the challenge of General Congregation 34 of the Society of Jesus “to listen carefully and courageously to the experience[s] of women” and to work in solidarity with “women in the struggle for a more just relationship between women and men,”

The CSW seeks to accomplish this mission by:

  • Raising awareness through communication with the University community regarding behaviors, actions, issues, policies, and procedures that impact the status of women;
  • Communicating and collaborating with other committees and organizations to provide support, advocacy, and information regarding women's issues;
  • Assisting the administration in identifying the concerns of women at the University that need study, and recommending ways to address the concerns of women at the University to the appropriate administrative offices


Membership 2021-2022
Lucia Alaimo Undergraduate Student
Peter Bouraphael Non-traditional Undergraduate Student
Don Bergman* Director of Public Safety
Christina Futterknecht Graduate Student
Elizabeth Garcia* Executive Director, Office of Equity and Diversity/Title IX Coordinator
Samantha Gurn Undergraduate Student
Cara Krieg Chair,  Faculty, Biology
Maria Marinucci* Director, Cross Cultural Centers
Pauline Palko Administrative Assistant, Dean of Students
Jennifer Riccardi Area Coordinator, Residence Life
Billie Trados Faculty, English & Theatre, Women's and Gender Studies
* Ex Officio

Charge: The CCC is responsible for implementation and oversight of the Unversity General Education Program.

Members:
Dr. David Marx
Dr. Victoria Castellanos
Dr. Harry Dammer
Dr. Jody DeRitter
Dr. David Dzurec Chair
Ms. Julie Ferguson
Dr. Robyn Lawrence
Prof. Marleen Cloutier
Dr. Matthew Meyer
Dr. Sufyan Mohammed
Dr. Maria Oreshkina
Dr. Murli Rajan
Dr. Maria Squire

This Committee is presently inactive.

Elizabeth M. Garcia  Chair  Executive Director, Office of Equity and Diversity
Christine M. Black  Assistant Director, Office of Equity and Diversity
Peter Andersen, Ph.D.  KSOM Faculty, Management/Marketing/Entrepreneurship
Paul A. Datti, Ph.D.  PCPS Faculty, Counseling and Human Services
Ruth P. David  Coordinator, Student Engagement, Alumni & Donor Engagement
Joseph DeLibero RA and Treasurer, United Cultures Organizaton
Prof. Tara Hamilton-Fay  CAS Faculty, Biology
Jean Harris, Ph.D.  CAS Faculty, Political Science
Michelle Maldonado, Ph.D.  Dean of CAS
Maria R. Marinucci  Director, Cross Cultural Centers
Myriam A. Moise  President, United Cultures Organization
Damain Morris Cabinet Member, Black Student Union
Eric Morton Area Coordinator, Residence Life
Jessica Nolan, Ph.D.  CAS Faculty, Psychology
Ian O'Hara  Faculty, Library
Yvonne Preston  Student, Counseling and Human Services Association
Adrianna Smith  President, Student Government

Charge: The charge of the Advisory Group is to be advisory to the Director of the CTLE to ensure that the mandate of the Center is achieved and maintained.

Members:

Dr. Marian Farrell    Chair and Faculty Liaison to the CTLE
Prof. Gunjan Basal
Prof. Kelly Banyas
Dr. Karen Brady
Dr. Satya P. Chattopadhyay
Dr. Rebecca Dalgin
Professor Tara Fay
Dr. Robert Giambatista
Dr. Ahmed Gomaa
Dr. Jason Graham
Mr. Eugeniu Grigorescu    Ex-officio
Dr. Joseph Kraus
Dr. David Marx    Ex-officio
Dr. Iordanis Petsas
Dr. John Ruddy
Dr. David Salerno
Professor Donna Witek

This committee is not active at this time

Charge: A temporary subcommittee of the University Planning Committee, the Diversity and  Inclusion Planning Group is charged with the development of a formal, comprehensive five‐year  plan for institutional diversity and inclusion.  This new plan will directly support the University’s  strategic plan and serve as a framework to coordinate and guide diversity and inclusion efforts  across University programs, departments, divisions, committees and taskforces.   To connect current efforts, the leadership and membership for this group will be conjointly  comprised of members of the University Planning Committee, the Council for Diversity and  Inclusion, and other members of the University Community involved or interested in Diversity  and Inclusion work.  The Group will conduct research and review assessment data, including  recommendations from the recent Middle States Self‐Study, Mission Priority Examen, and  Council for Diversity and Inclusion. As part of its work, the Group will recommend an appropriate  and sustainable path for the management of the plan moving forward.

Elizabeth Garcia  Chair    Executive Director, OED; CID; UPC (Co-Chair)
Kathryn Yerkes  Assistant Provost Planning 7 IE; UPC (Co-Chair)
Fr. Patrick Rogers, S.J.  Jesuit Center; UPC
Dr. William Miller  Assistant Professor, PCPS; UPC
Gina Butler  CAS Dean Office; President Staff Senate; UPC
Dr. Michelle Maldonado  Dean, CAS
Tiannah Adams  President, Black Student Union
Jeffrey Collucci  President, Student Government; CDI
Christine Black  OED: CDI
Ruth David  University Advancement; CDI
Jose Sanchez  Assistant Director, Cross Cultural Centers
Shannon Murphy Fennie  Assistant Dean of Students

Charge: To intake and review grant applications, and allocate funds to projects which promote and energize the commitment to diversity, increase and cultural awareness and sensitivity through educational programming, provide the opportunity for inter-cultural engagement as well as expand multicultural experiences for our community.

Members:
Jennifer Rose Pennington  Chair  Office of Equity and Diversity
Michael Bermudez, Ed.D. PCPS Faculty, Occupational Therapy
Elizabeth Garcia Executive Director,  Office of Equity and Diversity
Ozgur Isil, Ph.D. KSOM Faculty, Economics/Finance
Alejandra Marroquin Community Liaison, Adult Behavorial Health Coordinator, Lackawanna and     Susquehanna Counties
Sufyan Baksh, Ph.D. CAS Faculty, Communication and Media
Iordanis Petsas, Ph.D. KSOM Faculty, Chair of Economics/Finanace Department
Jose Sanchez Assistant Director, Cross Cultural Centers
Casey Steiner Assistant Director, Center for Student Engagement
El-Habib Zanzana, Ph.D. CAS Faculty, World Languages and Cultures

Members:
Dr. Michelle Maldonado
Dr. John Deak
Dr.  David Salerno
Alternates:
Dr. Duane Armitage
Dr. Michael Mensah

Charge: The Ellacuría Initiative, formerly known as Education for Justice, enables us to reflect on the meaning of justice; makes us aware of injustice in our society and throughout the world, and of efforts being made to remedy injustice; and introduces us to various methods of analysis, so that we may be able to respond.  The Ellacuría Initiative currently works in three areas – (1) our biennial theme, (2) issues of importance to Northeastern Pennsylvania, and (3) other justice-related programming that emerges because of opportunity or unfolding circumstances.

 

Members: AY 21-22
Michael Bermudez
Tiffany Bordanada
Christian Krokus
Teresa Grettano Director
Christopher Haw
Ozgur Isil
Tata Mbugua
Jessica Nolan
Cathy Seymour
Billie Tadros
Gretchen Van Dyke
Lori Walton
Donna Witek

Charge: To represent the Faculty Affairs Council in its duty to improve the terms and conditions of employment of the full-time faculty through the process of collective bargaining.

Dr. Stacy Muir Chair
Dr. Adam Pratt Secretary
Professor Tara Hamilton-Fay   Contract Administrator Officer
Dr. Daniel West Treasurer
Dr. Michael Jenkins Grievence Officer and Vice-Chair

Charge: The Committee consists of an equal number of representatives of faculty and administration, designed to ensure effective communication between faculty and administration on the delivery of benefits.  The Committee will serve in an advisory role on the effective delivery of benefits, and members will report to their constituencies as determined by each constituency.

Members:

Professor Tara Fay
Ms. Bethann McCartney
Dr. Christos Pargianas
Ms. Patricia Tetreault
Dr. Kenneth Zula

Charge: To review and approve proposals for faculty members conducting research or curriculum development work in the summer and intersession terms.

Dr. David Marx Chair
Dr. Hank Willenbrink
Dr.Christie Karpiak
Dr. Christopher Hauser
Professor Rita DiLeo
Dr. Taewan Kim
Dr.  Jason Graham
Dr. Ann Pang-White
Dr. Nicholas Sizemore
Alternates:
Dr. Hamza Adeinat
Dr. Roy Domenico
Dr. Brian Snee
Dr. Rebecca Spirito Dalgin
Dr. Jessica Nolan
Fr. Ronald McKinney, S.J.
Dr. Oleksandr Rudniy
Professor Michael Knies
Dr. Jennifer Vasquez

Charge: Review the Faculty Handbook section of the Master Agreement

Dr. Jeffrey Gingerich    Chair
Dr. Michelle Maldonado
Dr. Michael Mensah
Dr. David Marx
Mr. Robert Farrell, Esq.
Interim Dean George Aulisio
Dr. Robyn Lawrence
Dr. Jean Harris
Dr. Debra Pellegrino
Dr. Stacey Muir
Dr. Joseph Pellegrino
Dr. Renee Hakim
Professor Tara Fay
Dr. Christos Pargianias

Dr. Jeffrey Gingerich                    Chair
Dr. David Marx
Dr. Michelle Maldonado
Robert Farrell, J.D.
Interim Dean George Auliso
Dr. Michael Mensah
Dr. Debra Pellegrino
Mr. Edward Steinmetz
Ms. Patricia Tetreault

Charge:  Serve in an advisory capacity to the Director of Research on issues of research policy and procedures; review and approve applications for internal research funding; review and make recommendations concerning sabbatical proposals; and conduct investigations of scientific misconduct if warranted.

Dr. David Marx Chair
Dr. Aram Balagyozyan
Dr. Paul Datti
Dr. Michael Fennie
Dr. Mohammad Maktoomi
Dr. Howard Fisher
Dr. Julie Nastasi
Dr. Ozgur Isil
Dr. Matthew Meyer
Dr. Jennifer Kaschak
Dr. Tabbi Miller-Scandle*

* ex officio, non-voting

Officers:

Bryan Burnham, Ph.D. President
Christopher Howey, Ph.D. Vice-President
Ben Willis, Ph.D. Secretary
Prof. Colleen Farry Coordinator of Elections

____________________________________________________________________

Executive Committee:

Bryan Burnham, Ph.D. Chair
Christopher Howey, Ph.D.
Benjamin Willis, Ph.D.
Prof. Colleen Farry
Margarete Zalon, Ph.D.
William Miller, Ph.D.
Maria Squire, Ph.D.
Wendy Manetti, Ph.D.
Christie Karpiak, Ph.D. Parliamentarian

______________________________________________________________________

Academic Policy Committe:

Margarete Zalon, Ph.D. (Chair)
Unit E Senator (returning)
Rebecca Mikesell, Ph.D. Unit B Non-Senator (returning)
Alexander Rudniy, Ph.D. Unit C Non-Senator (new)
Ann Pang-White, Ph.D. Unit D Senator (new)
Julie Nastasi, Sc.D. Unit E Non-Senator (returning)
Douglas Boyle, DBA Unit F Senator (new)
Richard O'Hara Unit F Senator (new)
Tiffany Bordonada, Ph.D. Unit H Non-Senator (returning)
Michael Kelley, Ph.D. Unit H Senator (new)
______________________________________________________________________

Academic Support Committee:
Wendy Manetti, MSN, CRNP  Chair Unit E Senator (returning)
Ovidiu Cocieru, Ph.D. Unit F Senator (returning)
an O'Hara, MLIS Unit G Senator (new)
Cara Krieg, Ph.D. Unit A Senator (new)
Adam Pratt, Ph.D. Unit B Senator (new)
Mary Troy, Ph.D. Unit H Non-Senator  (returning)
Maria Poggi Johnson, Ph.D. Unit D Non-Senator (returning)
______________________________________________________________________

Faculty Senate Curriculum Committee (FSCC):

Maria Squire, Ph.D. Chair 
Unit A Senator (returning)
Christopher Howey, Ph.D. Unit A Senat
Susan Mendez, Ph.D. Unit B Non-Senator (retuning)
Nathaniel Frissell, Ph.D. Unit C Senator (returning)
Brigid Frein, Ph.D. Unit D Senator (returning)
Cristen Walker, Ph.D. Unit E Senator (returning)
Ahmed Gomaa, Ph.D. Unit F Non-Senator (returning)
Amanda Marcy, DBA Unit F Non-Senator (new)
Colleen Farry, MLIS Unit G Senator (returning)
Emily Hopkins, Ph.D. Unit G Non-Senator (returning)
Andrew Venezia, Ph.D. Unit H Senator (new)
_____________________________________________________________________

Faculty Senate Liasons to University Planning Committee:

Bryan Burnham Ph.D. Facult Senate President
William Miller, Ph.D. PCPS Representative
Patrick Tully, Ph.D. CAS Representative
Ovidiu Cocieru, Ph.D. KSOM Representative

______________________________________________________________________

GE Review Committee:

Matthew Meyer, Ph.D.   Chair and T/RS or Philosophy Representative
Maria Squire, Ph.D. GE Director
Teresa Grettano, Ph.D. CAS Representative
Douglas Boyle, DBA KSOM Representative
Prof. Donna Witek Library Representative
Paul Datti, Ph.D. PCPS Representative
Aram Balagyozyan, Ph.D. Business Area Representataive
Ann Fenney, Ph.D. Health Sciences Ara Representative
Charles Pinches, Ph.D. T/RS or Philosophy Representative
Michael Allison, Ph.D. Social Sciences Area Representatiave
Bryan Burnham, Ph.D. Social Sciences Area Representative
Marzia Caporale, Ph.D. Humanities Area Represenative
Hank Willenbrink, Ph.D. Humanities Area Representative
Stacey Muir, Ph.D. STEM Area Representative
Michael Fennie, Ph.D. STEM Area Representative
David Marx, Ph.D. Interim Associate Provost
Ms. Julie Ferguson Registrar
Michelle Maldonado, Ph.D. CAS, Dean

_________________________________________________________________________________

Liason Representatives to the Faculty Senate (Non-Voting):

Jeffrey Gingerich Ph.D. Provost/ Senior Vice Presient for Academic Affairs
Stacy Muir, Ph.D. (FAC Chair) Faculty Affairs, Council Officer
__________________________________________________________________________________

Senate Representatives to Board of Trustees Committees:

Benjamin Willis , Ph.D.  Education Committee
Jerry Muir, Ph.D. Enrollment Management and External Affairs Committee

______________________________________________________________________

University Governance Council (UGC)

Bryan Burnham, Ph.D. Faculty Senate President
Margaret Zalon, Ph.D. APC Chairperson
Maria Squire, Ph.D. FSCC Chairperson
Wendy Manetti, Ph.D ASC Chairperson

_______________________________________________________________________

 T.A.G.

Tiffany Boronada, Ph.D. PCPS
Deanna Beyrent IT
Eugeniu Grigorescu CTLE
Jason Graham Ph.D. CAS
Mr. Jason Wimmer IT
Wendy Manetti, Ph.D. PCPS
Prof. Kelly Banyas Library
Linda Lewis, Ph.D. PCPS
Michael Azar, Ph.D. CAS
Prof. Michelle Pratt McHugh Library
Prof. Ian O'Hara Library (Senate Liaison)
Dr. Victoria Castellanos PCPS
Ms. Susan Bowen IT
Michael Landram, Ph.D. PCPS
Yibai Li, Ph.D. KSOM
Jill Warker, Ph.D. CAS
Prof. Jean Lenville Library Dean's Office
David Dzurec, Ph.D. CAS Dean's Office
Michelle Maldonado, Ph.D. CAS Dean
Prof. Tara Fay CAS
Cara Krieg, Ph.D. CAS
Teresa Conte, Ph.D. PCPS
Richard O'Hara KSOM
Henry Lenbo Student Representative

_______________________________________________________________________

Shared Goverance and Leadership

William Miller, Ph.D. Chair Unit E Senator (returning)
Christopher Baumann, Ph.D. Unit A Alternate (new)
Professor John Kilker Unit B Senator (returning)-sabbatical for Fall '21
Professor John Strain Unit B Senator (new)
ALexander Rudniy, Ph.D. Unit C Non-Senator (returning)
Ann Pang-White, Ph.D. Unit D Senator (new)
Patricia Wright, Ph.D. Unit E Senator (returning)
Rita DiLeo, Ph.D. Unit E Non-Senator (returning)
Douglas Boyle, DBA Unit F Senator (returning)
Ben Willis, Ph.D. Unit H Senator (returning)

_________________________________________________________________________

Faculty Representatives to the Provost Committee on Academic Policies and Programs

Margarete Zalon, Ph.D.
Maria Squire, Ph.D.

_______________________________________________________________________

Faculty Representatives to the Retention Committee

Jerry Muir, Ph.D.  
Prof. Vincent Rocco

______________________________________________________________________

Conference Committee on the Curriculum (CCC)

Dr. Christie Karpiak  Chair  CAS
Dr. David Marx Provost 
Dr. Victoria Castellanos PCPS Dean's Office
Ms. Julie Ferguson Registrar
Dr. Murli Rajan KSOM Dean's Office
Dr. Jody DeRitter CAS
Dr. Robyn Lawrence KSOM
Prof. Marleen Cloutier Library
Dr. Matthew Meyer CAS
Dr. Sufayn Baksh CAS
Dr. Maria Oreshkina PCPS
Dr. Maria Squire CAS

___________________________________________________________________

Faculty Representatives tp the Assessment Advisory Committee (AAC)

Dr. Mary Jane DiMattio  Chair  Director, OEA
Dr. Vanessa Jensen Faculty Fellow, PCPS
Dr. Satyajit Ghosh Faculty Fellow, KSOM
Dr. Jennifer Schwartz Faculty Representative, PCPS
Dr. Marian Farrell Faculty Representative, PCPS/CTLE
Dr. Robyn Lawrence Faculty Representative, KSOM
Dr. Robert Giambatista Faculty Representative, KSOM
Dr. Emily Hopkins Faculty Representative, CAS
Dr. Rebecca Mikesell Faculty Representative, CAS
Prof. Donna Witek Library Representative

Charge:  To support faculty travel to professional meetings, workshops and professional development. 

Dr. Jeffrey Gingerich
Dr. Michelle Maldonado
Dr. David Marx
Dr. Debra Pellegrino
Dr. Michael Mensah
Interim Dean George Aulisio
Dr. Brian Carpenter

Charge:  Group convened by the Director of First Year Seminar to deliberate over issues related to the FYS and the Ignatian Values in Action lecture; to plan faculty development in relation to the FYS, IVAl, and Royal Read; to assist the Director in monitoring delivery, offerings, ad scheduling of the FYS, as well as enrollment issues; to assit faculty in developing new FYS courses and review proposals; to nominate to the Provost's Office books for the Royal Read and speakers for the IVAL.

Dr. Teresa Grettano   Director
Will Cohen
Brigid Frein
Gretchen Van Dyke
Satya Chattopadhyay

Members:
Dr. Susan Trussler Chair
Dr. David Black
Dr. Declan Mulhall
Dr. Susan Mendez
Dr. Michael Allison
Dr. El-Habib Zanzana

Jeff Gingerich, Ph.D.  Chair
David Marx, Ph.D.
Douglas Boyle, Ph.D.
Arthur Catino, Ph.D.
Kingsley Gnanerdan, Ph.D.
Briget Frein, Ph.D.
Daniel West, Ph.D.
Margarete Zalon, Ph.D.
Maria Squire, Ph.D.
Mr. Edward Steinmetz
Michelle Maldonado, Ph.D.
Debra Pellegrino, Ed.D.
Michael Mensah, Ph.D.
Interim Dean George Aulisio
Ms. Julie Ferguson
Ms. Caitlin Hollingshead
Lisa LoBasso, Ed.D.
Ms. Katherine Yerkes

Charge: The Health Professions Evaluation Committee interviews applicants to doctoral-level health professions programs.  Committee members work in teams to interview applicants and, with the Director of Pre-Medical and Pre-Health Professions Programs, prepare letters of evaluation for each applicant.

Members:
Duane S. Armitage, Ph.D.
Timothy J. Cadigan, S.J., Ph.D.
Dona Rinaldi Carpenter, R.N., Ed.D.
Arthur T. Catino, Ph.D.
Patrick M.Clark, Ph.D.
Bryan R. Crable, Ph.D.
Ashley M. Driver, Ph.D.
Michael W. Fennie, Ph.D.
Timothy D. Foley, Ph.D.
Spencer Galen, Ph.D.
Joan A. Grossman, Ph.D.
Gabriela Jakubowska, Ph.D.
Wendy Manetti, Ph.D., CRNP
Ronald McKinney, S.J., Ph.D.
Cyrus Olsen, III, Ph.D.
Patrick T. Orr, Ph.D.
Matthew F. Shea, Ph.D.
Nicholas B. Sizemore, Ph.D.
Cristen M. Walker, MS, CRNP

Charge: The Honors Council serves as an advisory body  to the Director of the Honors Program.  It must approve all major changes of policy and procedure.  The Honors Coucil is also responsible for selecting students to participate  in the Honors Program.  This entails meeting with applicants and evaluating them in committee.

Jerry Muir, Ph.D. Interim Co-Director of Honors Program & Co-Chair of Honors Council
Jill Warker, Ph.D. Co-Director of Honors Program & Co-Chair of Honors Council
Mike Allison, Ph.D.
Sean Brennan, Ph.D.
Will Cohen, Ph.D.
Teresa Conte, Ph.D.
Bryan Crable, Ph.D.
Michael Fennie, Ph.D.
Amanda Marcy, DBA
Matthew Meyers, Ph.D.
Susan Mendez, Ph.D.
Amelia Randich, Ph.D.
Leila Soleimani, Ph.D.
Robert A. Spalletta, Ph.D.
Gretchen Van Dyke, Ph.D.
Andrew Venezia, Ph.D.
Hank Willenbrink, Ph.D.

Charge:  Establish, implement policies, review & approve all research involving animal subjects conducted at the University or under its sponsorship at another location.  Activities are conducted in accordance w/federal, state, & local regulations.

Members:
Gary Kwiecinski, Ph.D. Chair, Admin.
Duane Armitage, Ph.D.
Stephanie Colarusso, *
Christopher Howey, Ph.D.
Robert Noto, DVM
Marc Seid, Ph.D.
Andrew Venezia, Ph.D.
Kaylie Levinsky ***
Robert Waldeck, Ph.D.
Christine Zakzewski, Ph.D.
Michael Baltrusalitis***
Tabbi Miller-Scandle, Ph.D. ***
*community representative
**community representative (alternate)
***Safety representative (non voting).

Charge:  Establish, implement policies, review and approve all research involving recombinant DNA and other biosafety issues as deemed appropriate related to research conducted at the University of Scranton or under its sponsorship at another location.  Activities are conducted in accordance with federal, state and local regulations.

Members:
Paul Cutrufello, Ph.D. Chair
David Marx, Ph.D.
John A. Arnott, Ph.D.*
Charles Penn*
Michael Baltrusaitis
Rev. Timothy Cadigan, S.J., Ph.D.
Ashley Driver, Ph.D.
Michael Landram, Ph.D.
Bryan Crable, Ph.D.
*external representataive

Charge:  Establish, implement policies, review and approve all research involving human subjects conducted at the University of Scranton or under its sponsorship at another location.  Activities are conducted in accordance with federal state and local regulations concerning safeguarding of the rights and welfare of human participants in all research under its sponsorship.

Members:
Bryan Burnham, Ph.D. Chair
Ovidiu Cocieru, Ph.D.
William Miller, Ph.D.
Ahmed Gomaa, Ph.D.
Sufyan Baksh, Ph.D.
Margaret Zalon, Ph.D.
Andrew Venezia, Ph.D.
Sabine Charles, M.D., DrPH.
Donald Bergman*
Therese Kurilla**
Tabbi Miller-Scandle, Ph.D.
*Ex offico
**Non-voting


Dean's Conference

Charge: The KSOM Dean's Conference is the advisory, consultative group to the Dean of the College
Michael Mensah Chair
Aram Balagyozyan
Tamara Bautista
Douglas Boyle
James Boyle
S.P. Chattopadhyay
Robert Giambatista
Kingsley Gnanendran
Ahmed Gomaa
Lisa Hall-Zielinski
Gerry Loveless
Robyn Lawrence
David Mahalak
Robert McKeage
Christos Pargianas
Iordanis Petsas
Jason Schwass
Rose Sebastianelli
Nabil Tamimi
Daniel West

_____________________________________________________________________

AACSB Committee

Charge: The AACSB Committee will monitor and report on new development in AACSB standards and reporting, manage all data collections, analysis, and reporting for AACSB accreditation maintenance, write and distribute an annual report on accreditation maintenance progress, determine faculty development needs arising from AACSB changes and coordinate new strategic plan development.

Michael Mensah Chair
Aram Balagyozyan
Douglas Boyle
James Boyle
Sayta Chattopadhyay
Robert Giambatista
Kingsley Gnanendran
Ahmed Gomaa
Robyn Lawrence
Robert McKeage
Iordanis Petsas
Murli Rajan
Rose Sebastianelli
Nabil Tamimi

_______________________________________________________________________

Assessment Committee

Charge: The Assessment Committee will help identify linkages between KSOM student learning goals and University Goals.  They will propose student learning objectives that flow from student learning goals; suggest, help, develop, and promote a variety of assessment methods; identify academic classes and activities that may be potential assessment environments; review and/or revise rubrics used to assess student learning objectives; determine criteria for success for assessment methods; evaluate data accumulated from assessment activities, determine the degree to which specific student learning objectives are being achieved, and recommend actions that lead to program improvement; monitor the implementation of program improvements; and develop strategies to document and communicate assessment results and corresponding progam imporvements.
Robert Giambatista Chair
James Boyle
S.P. Chattopadhyay
Ann E. Cummings
Satyajit Ghosh
Irene Goll
Ozgur Isil
Ioannis Kallianiotis
Taewan Kim
Robyn Lawrence
Michael Mensah
Linda Mlodzienski
Richard O'Hara
Jordan Petsas
Murli Rajan
David Salerno
Ed Scahill

________________________________________________________________________

Faculty Scholarship Committee

Charge: The role of the Scholarship Committee is to determie KSOM resource needs to support scholarship; organize scholarly seminars each semester and publish the KSOM working paper series; determine procedures for faculty awards in area of scholarship; publish the KSOM Newsletter once a semester; and channel faculty  concerns and make recommendations to the Dean on continuously improving KSOM scholarship.

Abhijit Roy Chair
Peter Andersen
Aram Balagyozyan
Jinghan Cai
Jeh-Hyun Cho
Ovidiu Cocieru
Yibai Li
Amanda Marcy
Christos Pargianas
Ziqian Son

________________________________________________________________________

Curriculum Committee

Charge: The role of the Curriculum Committee is to review both graduate and undergraduate programs in light of market changes, enrollment trends, competition, and demographic changes; recommed revisions, consolidation and discontinuance of graduate and undergraduate programs; recommed new graduate and undergraduate programs and courses; review graduate and undergraduate core offerings in light of evolving student learning goals and objectives; develop appropriate response to assessment data on graduate  and undergraduate students; and review and recommends graduate and undergraduate academic policies, including those affecting internships and student-abroad programs.

S.P. Chattopadhyay Chair
Aram Balagyozyan
Douglas Boyle
James Boyle
Roberrt Giambatista
Kingsley Gnanendran
Robyn Lawrence
Robert McKeage
Iordanis Petsas
John Ruddy
Rose Sebastianelli
Nabil Tamimi
________________________________________________________________________

Strategic Planning Committee

Michael Mensha Chair
Douglas Boyle
Satya Chattopadhyay
Irene Goll
Ahmed Gomaa
Andrew Gregorowicz
Taewan Kim
Robyn Lawrence
Murli Rajan
Vincent Rocco
John Ruddy
Jordan Petsas
David Salerno
Jason Schwass
Jessica Signore
Leila Soleimani
Ashley Stampone

 

Latin American Studies Steering Committee Members:Charge: The Steering Committee serves as the day-to-day decision-making body in the Program, covering instruction, research, special events, outreach, development, and appointment processes for Associate, Affiliated, Adjunct, and Visiting Faculty.

Members:
Dr. Michael Allison
Dr. Aiala Levy    Director
Dr. Susan Mendez   
Dr. Yamile Silva   
Dr. Roxana Curiel
Dr. Janice Voltzow

 

Women's and Gender Studies Steering Committee Members:Charge: The Steering Committee serves as the day-to-day decision-making body in the Program, covering instruction, research, special events, outreach, development, and appointment processess for Associate, Affiliated, Adjunct, and Visiting Faculty.

Dr. Marzia Caporale  Director
Dr. Kim Pavlick  
Dr. Billie Tadros
Dr. Habib Zanzana

Library Advisory Committee

 

Charge: The Library Advisory Committee is an advisory group to Charles Kratz, the Dean of the Library, and meets twice each semester to provide input and responses to the programs and activities of the Library.

Representative Department
Linda Mlodzienski Accounting
Josephine Dunn Art 
Bruam Crable Biology
Michael Fennie Chemistry
Kimberly Pavlick Communication
Yaodong Bi Computing Science
Robert McCloskey Computing Science
Lori Bruch Counseling & Human Servicees
Ben Willis Counseling & Human Services
Eugeniu Grigorescu CTLE
Christos Pargianas Economics/Finance
Darryl DeMarzio Education
Bonnie Markowski English and Theatre
Michael Landram Exercise Science and Sport
Terri Feeman-Smith Health Administration/Human Resources
William Miller Health Adminstration/Human Resources
Adam Pratt History
Robert Shaffern History
Marzia Caporale Latin American & Women's Studies
George Aulisio Library
Kelly Banyas Library
Marleen Cloutier Library
Sylvia Orner Library
Colleen Farry Library
Sharon Finnerty Library
Michael Knies Library
Jean Lenville Library
Sheli Pratt-McHugh Library
Ian O'Hara Library
Donna Witek Library
John Zych Management/Marketing/Entrepreneurship
Jakub Jasinski Mathematics
Masood Otarod Mathematics
Marian Farrell Nursing                         
Wendy Manetti Nursing
Deborah Budash Occupational Therapy
Yibai Li Operations/Information Management
Chris Fremaux Philosophy
Tracey Collins Physical Therapy
Argyrios Varonides Physics/Electrial & Computer
William Parente Political Science
Barry Kuhle Psychology
Jason Shrive, Esq. Sociology/Criminal Justice
Jacob Myers Student
Nathan Lefler Theology/Religious Studies
Jaime Mellan del Rio World Languages & Cultures

This committee is not active at this time

Charge:  Oversees the curricular and programmatic development of the Neuroscience major.  Members are chosen based upon their interests in the program and willingness to serve.  New members are added through current committee consensus.

Members:
Dr. Robert Waldeck Program Director
Dr. Yaodong Bi
Dr. Bryan Burnham
Dr. J. Timothy Cannon
Dr. Jason Graham
Dr. Gary Kwiecinski
Dr.Joseph Klobusicky
Dr. Patrick Orr
Dr. Marc Seid
Dr. Jong-Hyou Son
Dr. Ashley Driver
Dr. Jill Warker

PCPS Dean's Conference

Charge: To consult with the Dean in the discharge of his/her responsibilities in regard to the development and improvement of the programs of study within the school or college.

Members:
Dr. Debra Pellegrino Chair
Dr. Lori Bruch Counseling & Human Services
Dr. Victoria Castellanos Associate Dean
Dr. Carol Cote Occupational Therapy
Mr. Kevin Curry PCPS Academic Services
Dr. Paul Cutrufello Health & Human Performance
Ms. Cheryil Demkosky Director, PCPS Laboratories
Dr. Erin Dunleavy Project Manager, ACCD
Dr. Renee Hakim Physical Therapy
Ms. Meg Hambrose ex-officio Advancement
Ms. Tammy Manka PCPS Graduate Academic Services
Dr. Andrea Mantione LCH&FC
Ms. Lori Moran ex-officio Career Development
Professor Ian O'Hara ex-officio Weinberg Memorial Library
Dr. Maria Oreshkina Eucation
Mr. Ray Schwenk PCPS Dean's Office
Dr. Teresa Conte Nursing
Dr. Daniel West Health Administration & Human Resources
Ms. Christina Whitney ex-officio Career Development

__________________________________________________

PCPS Field Coordinators'  and Clinical Internship Committee

Charge:  Integrate academic goals for each program in PCPS.  This committee develops collaborative initiatives and discusses issues concerning site-based partners, policies and procedures relevant to PCPS departments in field placement and clinical sites including legal issues, clearances, etc.

Members:
Dr. Victoria Castellanos Co-Chair
Mr. David Angeloni Co-Chair Office of Field Placement 
Dr. Gunjan Bansal Health Administration & Human Resources
Ms. Geri Barber Counseling & Human Services
Ms. Jessica Brennan Occupational Therapy
Mr. Kevin Curry PCPS Academic Services
Dr. Paul Datti Counseling & Human Services
Dr. Susan Elczyna Nursing
Dr. Debra Fetherman Health & Human Performance
Prof.. Maggie Koehler Health Administration & Human Resources
Ms. Courtney Lancia Occupational Therapy
Dr. Dana Maida Physical Therapy
Dr. Andrea Mantione LCH&FC
Ms. Colleen McGoff Nursing
Ms. Tracy Murray Nurse Anesthesia
Dr. JoAnn Nicoteri Nursing
Mr. Scott Reilly Office of Field Placement
Dr. Janette Scardillo Physical Therapy
Dr. Andrew Venezia Health & Human Performance
Prof. John Wiercinski Health Administration & Human Resources
Dr. Margarete Zalon Health Informatics

__________________________________________________

PCPS Program Directors

Charge: Analyze the activities and function for undergraduate and graduate PCPS Program Directors.  Revise the job description goals and define specific outcomes for these positions.

Members:
Dr. Debra Pellegrino Co-Chair
Dr. Victoria Castellanos Co-Chair
Dr. Hope Baylow Undergraduate Communication Sciences & Disorders and Graudate Speech-Language Patholoty
Dr. Tiffany Bordonada Graudate Cllinical Mental Health Counseling Program
Prof. Michael Costello Assistant to the Program Director of the Graudate Health Admin Program
Dr. Carol Cote Undergraduate/Graduate Occupational Therapy
Dr. Paul Cutrufello Undergraduate Kinesiology
Dr. Rebecca Dalgin Graduate Rehabilitation Counseling Program
Dr. Paul Datti Undergrduate Counseling Program
Dr. Debra Fetherman Undergraduate Health Promotion Program (Sring 2021)
Dr. Renee Hakim Doctor of Physical Therapy Program
Dr. Mary Jane Hanson Gaduate Nrusing Program (MSN and DNP)
Dr. Michael Kelley Graduate Applied Behavior Analysis
Dr. Wendy Manetti Undergraduate Nursing Program
Dr. Tata Mbugua Undergraduate Education Program
Dr. Maria Oreshkina Graduate Education Program
Dr. Robert Spinelli Undergraduate Health Administration Program
Dr. Steven Szydlowski Graduate health Administration Program
Dr. Benjamin Willis Graduate Clinical Mental Health Counseling Program
Dr. Margaret Zalon Health Informatics Program
Dr. Ken Zulla Undergraduate Huamn Resources Studies Program and Graduate Human Resources Program

__________________________________________________

 PCPS Curriculum Assessment Committee

Charge:  The charge of the committee is to conduct careful and systematic evaluations of course proposals, degree programs, and course syllabi to ensure high quality, academically rigorous learning experiences for all PCPS students.

Members:
Dr. Victoria Castellanos Facilitator
Mr. Kevin Curry Non Voting
Dr. Hope Baylow Helath & Human Performance
Dr. Tracey Collins Physical Therapy
Dr. Mary Jane DiMattio Office of Educational Assessment
Dr. Ann Fenney Nursing
Dr. Hengameh Hosseini HAHR
Dr. Vanessa Jensen
Office of Educational Assessment
Dr. Jennifer Kaschak
Education
Dr. William Miller HAHR
Dr. Oliver Morgan   Counseling & Human Services (Spring 2020)
Dr. Tracy Murray Nursing
Dr. Julie Nastasi Occupational Therapy
Dr. Amy Simolo
CTLE, Faculty Development Specialist
Dr. Maria Squire Biology (Faculty Senate)
__________________________________________________

PCPS Community Based Learing/T.A.P.E.S.T.R.Y.

Charge:  To form men and women for and with others, providing education shaped by the service of faith and the promotion of justice, and emphasizing the development of adult faith and the implementation of the four year professional development plan of TAPESTRY.

Members:
Mr. Kevin Curry
Co-Chair
Dr. Michael Landram
Co-Chair
Dr. Carol Cote
Occupational Therapy
Mr. Kevin Curry PCPS Academic Services
Dr. Paul Cutrufello Health & Human Performance
Dr. Paul Datti Couseling & Human Services
Dr. Debra Fetherman Health Promotion
Professor Margaret Koehler Health Administration & Human Resources
Dr. Mary (Mimi) Kovaleski Nursing
Dr. Dana Maida Physical Therapy
Ms. Tammy Manka PCPS Academic Services
Dr. Andrea Mantione ex-officio LCH&FC
Dr. Tata Mbugua Education
Dr. William Miller Health Administration & Human Resources
Dr. Maria Oreshkina Education
Dr. Debra Pellegrino ex-officio PCPS Dean
Mr. Raymond Schwenk ex-officio PCPS Dean's Office
Dr. Robert Spinelli Health Administration & Human Resources
Dr. Mary Troy Counseling & Human Services
Prof. Cristen Walker Nursing
Ms. Christina Whitney Centr for Career Development
Professor Patricia Wisniewski Occupational Therapy
Dr. Kenneth Zula Health Administration & Human Resources
__________________________________________________

PCPS Graduate Policy Committee

Charge: To propose new graduate policies and revisions for existing graduate policies

Dr. Victoria Castellanos,  Co-Chair
Ms. Tammy Manka Co-Chair
Dr. Carol Cote Occupational Therapy
Dr. Rebecca Dalgin Counseling & Human Services
Dr. Jo Ann Nicoteri Nursing
Dr. Maria Oreshkina Education
Dr. Debra Pellegrino ex-officio PCPS Dean
Dr. Joseph Pellegrino Health & Human Performance
Dr. Janette Scardillo Physical Therapy
Dr. Steve Szydlowski Health Administration & Human Resources

__________________________________________________

Teacher Education Committee (TEC)

Charge:  The undergraduate teacher education  program is guided by the Teacher Education Committee.  The Committee develops policy regarding program design, functioning and evaluation.

Dr. Adam Pratt Chair
Dr. Michael Allison CAS, Political Science Department
Mr. David Angeloni Office of Field Placement
Dr. Darryl DeMarzio PCPS,Education Department
Dr. Antoinette Glover CAS, English Department
Dr. Maria Oreshkina PCPS Education Department
Dr. Tata Mbugua PCPS Education Department
Dr. Amelia Randich CAS, Biology Department
Dr. Paul Sampson CAS, History Department
Dr. Murong Xu CAS, Mathematics Department
Dr. El-Habib Zanzana CAS, World Languages Department

 

 

Charge: To assist the Provost in reviewing applicants and nominations for the Provost's Awards for Faculty Enhancement

Dr. David Marx Chair
Professor George Auliso
Dr. Daniel Mahoney
Dr. Rebecca Dalgin

Charge: Makes recommendations to the Provost on academic policies and programs.

Members:

Dr. Jeffrey Gingerich        Chair
Dr. David Marx
Ms. Mary Kay Aston
Dr. Michelle Maldonado
Ms. Julie Ferguson
Ms. Caitlyn Hollingshead
Interim Dean George Aulisio
Ms. Lisa LoBasso
Dr. Debra Pellegrino
Dr. Michael Mensah
Ms. Kathryn Yerkes
Dr. Margarete Zalon
Dr. Maria Squire
Mr. Nicholas Truncale

Charge: The purpose of the Retention Committee shall be to examine current retention practices, identify the variables that impact retention at the University, and recommed approporiate strategies and tactics to the Strategic Enrollment Planning Team and the Provost's Council for action immediately and over time to improve retention.  To this end, the committee is responsible for:

  • Compiling and analzying comprehensive data concerning student enrollment, student progress and student retention;
  • exploring factors affecting student academic persistence and recommending strategies for maximizing student success;
  • examining existing and ongoing institutional research on student engagement and student satisfaction to determine areas of strength and concern that impact enrollment;
  • assessing of the impact of policies relating to and affecting student registration and student  progress to degree;
  • monitoring progress toward approved enrollment and retention goals.

Members:

Ms. Julie Ferguson                     Co-Chair
Mr. Nicholas Truncale                Co-Chair
Dr. David Marx
Mr. Joseph Roback
Ms. Meghan Nowakowski
Mr. Eugeniu Grigorescu
Ms. Geraldine Loveless
Mr. Richard Walsh
Ms. Shannon Murphy-Fennie
Dr. Jeffrey Kegolis
Dr. Victoria Castellanos
Mr. Adam Szydlowski
Professor Vincent Rocco
Dr. Murli Rajan
Dr. David Dzurec
Ms. Mary Ellen Pichiarello
Mr. Kevin Curry
Ms. Christina Lenway
Ms. Christine Falbo
Mr. Robert Perhacs
Dr. Jerry Muir

Jeff Gingerich,  Chair
David Marx
Debra Pellegrino
Gerald Zaboski
Julie Feruguson
Robert Davis, Jr. 
Ed Steinmetz
Susan Bowen
Nicholas Truncale
Richard Walsh
Michael Mensah
Michelle Maldonado
George Aulisio

This Committee is not active at this time.

The most up-to-date information can be found on the Staff Senate Website, hhtp://ww.scranton.edu/staff-senate/members.shtml or http://www.scranton.edu/staff-senate/committees.shtml

Officers:                            
Gina Butler President
Mark Murphy Pesident-Elect
Kristi Klein Vice President
Pauline Palko Parliamentarian
Rose Ann Jubinski Secretary

_____________________________________________________________________

Senators:                
Lynn Andres
Gerianne Barber
Kelly Cook
Christine Black
Jenna Bruchalski
Grismeiris DeJesus
Peggy Doolittle
Amy Driscoll-McNulty          
Melissa Eckenrode
Renee Giovagnoli
Rose Ann Jubinski
Kristi Klein
Bertha Ludwikowski
Mark Murphy
Pauline Palko
Jerry Peck
Ryan Puksta
Michael Ritterback
Pete Sakowski
Jose Sanchez
Donna Simpson
Rosemary Striefsky
Daniela Teneva
Nicholas Truncale
Joseph Wright
Alternates:
Ruth David
Denise Kuzma
Andrea Malia
Brandon Petroski
Anthony Sgarlata
Tracie Vennie
______________________________________________________________________
Staff Senate Committee
2021-2022
Executive Committee
Charge: The Executive Committee consists of the President, Vice-President, President-elect, Secretary, Paliamentarian, and Chairpersons of the standing committees.  At least one representative from each constituency is included on the Executive Committee.  The Executive Committee is convened by the President when the advice of the Staff Senate is requested in the interim between regular meetings of the full Staff Senate.  The committee provides advice to the President on issues before the Staff Senate.
Gina Butler, Chair           
Lynn Andres
Amy Driscoll McNulty
Peggy Doolittle
Renee Giovagnoli
Rose Ann Jubinski
Kristi Klein
Denise Kuzma
Mark Murphy
Pauline Palko
Ryan Puksta
Nicholas Truncale
______________________________________________________________________
Communications Committee
Charge: The Communications Committee will improve university wide communication by updating the Staff Senate website and promoting awareness of this website; revisit existing procedures and modify where needed, and utilize social media for promoting Staff Senate programs.
Denise Kuzma, Co-Chair                 
Nicholas Truncale, Co-Chair
Melissa Eckenrode
Mark Murphy
Brandon Petroski
Michael Ritterbeck
______________________________________________________________________
Election & Membership Committee
Charge: The Election and Membership Committee will fill vacancies on university committees, coordinate Staff Senate elections, and the annual Meet & Greet
Amy Driscoll McNulty, Co-Chair                  
Rose Ann Jubinski. Co-Chair
Jenna Bruchalski
Richard Buchanan
Pete Sakowski
______________________________________________________________________
Staff Development Committee
Charge: The Staff Development Committee will ensure the awareness and availability of opportunities for staff that will assist in their personal and professional development through updating and circulating the Employee Resource Document, continued work on a staff mentoring program, a fall program on Ergonomics and a spring program with the Jesuit Center.
Renee Giovagnoli,Co-Chair             
Lynn Andres, Co-Chair
Pauline Palko, Co-Chair
Gerianne Barber
Christine Black
Ruth David
Pauline Palko
Joseph Wright
______________________________________________________________________

Social Events & Community Building Committee

Charge: The Social Events and Community Building Committee will provide building opportunities among staff with a "welcoming session" for new employees at the beginning of the fall semester, establish a system for contributing money to charities, organize food drives, identify other activities, and review roundtable discussion prodcedures.
Kristi Klein, Co-Chair                      
Ryan Puksta, Co-Chair
Kelly Cook
Grismeiris DeJesus
Bertha Ludwikowski
Jose Sanchez
Rose Striefsky
Daniela Teneva
______________________________________________________________________
Staff Recognition & Excellence Awards Committee
Charge: The Staff Recognition and Excellence Committee will provide equitable recognition of staff members through the Sursum Corda Award, acknowledge staff who have completed degrees, coordinate monthly Spirit Awards, explore new ways of recognizing staff, review current procedures, and coordinate Annual Awards Luncheon.
Lynn Andres, Co-Chair                      
Peggy Doolittle
Andrea Malia
Anthony Sgarlata
Donna Simpson
_______________________________________________________________________
Finance Committee
Charge: The Finance Committee shall use university funding wisely
Kristi Klein, Chair                       
Gina Butler
Mark Murphy
Jerry Peck

This committee is presently inactive

Charge: The Purposes of the Board are to: assure that the official editorial position of a student publication respects the Mission Statement of the University of Scranton and responsible freedom of expression.  A student publication is free to present a forum in which varying religious, cultural, philosophical, and intellectual ideas are expressed within the framwork of its charter; to assure that the likelihood of damages to the University through the actions of publications is minimized; to assure that qualified students serve as editors-in-chief of publications; and to assure that publication staff members adhere to appropriate codes of ethics in fulfilling the responsiblities of their staff positions.
Board Members:
Dr. Jeffrey Kegolis Chair, Professional Staff
Dr. Jason Graham Faculty
Dr. Joseph Kraus Faculty
Dr. Barry Kuhle Faculty
Ms. Erin Ciarrocca Graduate Student
Ms. Sandra Snyder Professional Media Representative
Mr. David Erdman Alumni Representative

Charge:  The University of Scranton Technology Advisory Group, a subcommittee of the Faculty Senate's Academic Support committee, is composed of individuals interested in the advancement, promotion, and propagation of educationally appropriate technology.  We aim to be a conduit which facilitates communication and compromise between faculty needs and the capabilities of our infrastructure.  We intend to make recommendations and investigate solutions to technology issues facing our faculty.  We will explore up-and-coming technology products, evaluate those products in their usefulness to our faculty, and strive to place our university at the cutting edge of capability and productivity.  We will solicit feedback from faculty and address as many individual needs as possible.

Members:

Dr. Michael Azar Theology/Religious Studies (CAS)
Professor Kelly Banyas Library
Dr. Tiffany Bordonada Counseling and Human Services (PCPS) Chair
Dr. Michael Landram Health and Human Performance (CPS)  
Dr. David Dzurec History (CAS)  
Professor Tara Fay Biology (CAS)
Dr. Jason Graham Mathematics (CAS)
Prof. Ian O'Hara Library   
Professor Linda Lewis Nursing (PCPS)
Dr. Wendy Manetti Nursing (PCPS)
Professor Sheli Pratt McHugh Library
Dr. Jill Warker Psychology (CAS)
Dr. Yibai Li Operations & Information Management (KSOM)
Dr. Cara Krieg Biology (CAS)
Dr. Teresa Conte Nursing (PCPS)
Professor Rich O'Hara Accounting (KSOM)
Staff Representatives:
Ms. Susan Bowen IT
Ms. Deanna Beyrent IT
Dr. Victoria Castellanos PCPS
Mr. Eugeniu Grigorescu CTLE
Mr. Jason Wimmer IT
Ms. Jean Lenville Library Dean's Office
Dr. Michelle Maldonado CAS Dean
Student Representative:
Henry Lembo

Charge:  In May 2020, the U.S. Department of Education released regulations related to Title IX of the Education Amendments of 1972 with a legal mandate that they be implemented by August 14, 2020. The Title IX Workgroup, which includes a cross section of faculty, staff and students at the University, is tasked to work with the Office of Equity and Diversity in updating the University’s Sexual Harassment and Sexual Misconduct Policy to comply with the regulation.

 The Title IX/SHSM Workgroup

  • researches legal compliance standards and best practices
  • offers recommendations for policies and reporting procedures
  • coordinates resources to support students and employees on and off campus
  • raises awareness of issues related to gender based harassment and violence through drafting printed materials and participating in special events
Members
Elizabeth M. Garcia  Title IX Coordinator
Christine M. Black  Deputy, Title IX Coordinator
Gerianne Barber  Staff Senate Representataive, Director, Counselor Training Center
Tiffany Bordonada  Faculty Representative, Counseling and Human Services
Marian Farrell  Faculty Representative, Nursing
Maria Marinucci  Director, Cross Cultural Centers/Jane Kopas Women's Center
Adrianna Smith  Student Representative, President Student Government

Membership 2020-2021

Charge: , The University Goverance Council (the Council) plays an important role in goverance at The University of Scranton.  Comprised of the leadership of each of the three representative senates, or their designates, the Council serves as a coordinating structure to review institutional policies, sending its recommendations to the President's Cabinet the chief policy and decision-making body of the University. 

In addition to institutional policy duties, the UGC also provides a forum to ensure the three governing bodies-Faculty Senate, Staff Senate, and Student Government - have ample opportunity to discuss policy and other initiatives with one another and forward comments and/or recommendations to the President's Cabinet.

Members:
Dr. Jeffrey Gingerich Provost & Senior VP Academic Affairs; Convener & UGC Liason to President's Cabinet
Dr. Bryan Burnham President, Faculty Senate*
Ms. Gina Butler President, Staff Senate*
Ms. Caitlin Doughton Student Government
Ms. Rose Ann Jubinski Staff Senate**
Ms. Kristi Klien Staff Senate
Dr. Wendy Manetti Faculty Senate (Academic Support Committee)
Ms. Amy Driscoll-McNulty Staff Senate
Ms. Vanessa Moylan Student Government
Mr. Mark Muprhy Staff Senate
Ms. Pauline Palko Staff Senate**
Mr. David Resse Student Government
Dr. Maria Squire Faculty Senate (Faculty Senate Curriculum Committee)
Dr. Margarete Zalon Faculty Senate (Academic Policy Committee)
Ms. Kate Yerkes Governance Support, Assistant Provost, Planning & Institutional Effectiveness

* indiciates individual is president/chair of their respective senate

** alternating meeting attendance


Charge and Membership: 2021-2022

Charge: The University Planning Committee serves as an advisory committee to the Provost and Senior Vice President for Academic Affairs. Under the broader Planning and Institutional Effectiveness Model, the UPC provides leadership for the development of each University strategic plan and serves as a steering committeee for plan implementation.  In this capacity, the UPC recommends annual planning priorities and affirms related annual planning and institutional effectiveness assessment activities.  The UPC monitors progress of the plan's initiatives and advises on updates and adjustments to its supporting objectives.  In support of integrated planning, the UPC also considers, endorses, and makes recommendations related to other significant planning initiatives, including the links between planning and other administrative functions. 

UPC Membership:

Chair: Dr. Jeffrey Gingerich, Provost and Senior Vice President for Academic Affairs
Dr. Sufyan Baksh, CAS Faculty Representatiave
Ms. Susan Bowen, Associate Vice President & Chief Information Officer
Dr. Bryan Burnham, President, Faculty Senate
Ms. Gina Butler, Staff Senate, President
Dr. Ovidiu Cocieru, KSOM Faculty Representataive
Dr. Robert Davis, Vice President for Student Life
Ms. Clara Downey, Student Government
Mr. Eric Eckenrode, Executive Director of Development, University Advancement
Ms. Elizabeth Garcia, Special Assistant tot he President, Executive Director of OED
Ms. Kristi Klein, Staff Senate
Dr. David Marx,  Associate Provost for Academic Affairs
Dr. Michael Mensah, Interim Dean KSOM and Dean's Group Representative
Dr.William Miller, Faculty Representative (PCPS)
Mr. Mark Murphy, Staff Senate
Fr. Patrick Rogers, S.J., Executive Director of the Jesuit Center
Ms. Grace Seechock, Student Government
Mr. Edward Steinmetz, Senior Vice President Finance & Administration
Ms. Claire Sunday, Student Government
Ms. Patricia Tetreault, Vice President for Human Resources
Prof. Nicholas Truncale, Director of Student Retention and Completion
Ms. Kate Yerkes, Assistant Vice Provost for Planning & Institutional Effectiveness
Mr. Gerry Zaboski, Vice Provost for Enrollment and External Relations

Charge: The University Review Board is comprised of faculty, staff and students who are trained to and tasked with hearing alleged violations of the Student Code of Conduct.                                                                                                                        

Faculty Members:

Tiffany Bordanada
Bryan Burnham
Barbara Buxton
Marzia Caporale
Tracey Collins
Teresa Conte
Tara Fay
Michael Fennie
Mary (Mimi) Kovaleski
Lisa Lesneski
Linda Lewis
Ashley Stampone
Annette Tross
Jennifer Vasquez
Janice Voltzow
Lori Walton

Charge:  The Student Veterans' Advocacy Committee is an advisotry group for moderator of the Organization, in serving as an advocate for our student veterans.

Michael Costello, JD Faculty Health Administration
Susan Elczyna, CRNA, Ph.D. Clinical Faculty Nurse Specialist
Teresa Grettano, Ph.D. Faculty English & Theatre
Bob Liskowicz, Psy.D. Staff Psychologist, Counseling Center
Paul Pearson Faculty Specialist, Physics/EE
Jason Schwass Assistant Director for Student Internships, KSOM
Daniel R. Sweeney, S.J. Faculty Political Science
Maj. Jason Wenger Professor of Military Science
Mary Ellen Burns Assistant Director of Financial Aid
Christine M. Black Assistant Director, Offices of Equity and Diversity/Deputy Title IX Coordinator
Chrstina Whitney Director, The Gerald R. Roche Center for Career Development, Student Veterans Organization Advisor,  Committee Chair
Robert P. Zelno Student Veterans Organization, Advisor

Charge: To bring knowledge of Jewish history, culture, and thought to the University and wider community.
Members:
Dr. Marc Shapiro
Dr. Michael Azar
Dr. Joseph Kraus
Dr. Meghan R