Main Photo

Awards & Honors

 

Tim McGurrin

Two-time Academic All-American Tim McGurrin of the men's tennis team capped his career by earning an NCAA postgraduate scholarship. He is now one of 16 student-athletes in University of Scranton history to garner this prestigious award.

National Recognition

Capital One/CoSIDA Academic All-Americans
Emily Farrell – Women’s Soccer (3rd team)
Bill McGuiness – Men’s Soccer (1st team)
Tim McGurrin – Men’s Tennis (2nd team)

College Swimming Coaches Association of America (CSCAA) Scholar-Athlete Team Award
Men’s & Women’s Swimming Teams

D3Soccer.com All-America Team
Bill McGuiness – Men’s Soccer (2nd team)

National Collegiate Athletic Association (NCAA) Postgraduate Scholarship
Tim McGurrin – Men’s Tennis

National Soccer Coaches Association of America (NSCAA) All-America Team
Bill McGuiness – Men’s Soccer (2nd team)

National Soccer Coaches Association of America Scholar All-America
Bill McGuiness – Men’s Soccer (1st team)

United States Intercollegiate Lacrosse Association Scholar All-America
Tim Cleary – Men’s Lacrosse

United States Intercollegiate Lacrosse Association All-America
Tim Cleary – Men’s Lacrosse (honorable mention)

United States Intercollegiate Lacrosse Association North-South Game Participant
Tim Cleary – Men’s Lacrosse

Regional Recognition

Capital One/CoSIDA District IV All-Academic
Emily Farrell – Women’s Soccer (1st team)
Gretchen Kempf – Field Hockey (1st team)
Timothy McCormick – Men’s Swimming & Diving (1st team)
Bill McGuiness – Men’s Soccer (1st team)
Tim McGurrin – Men’s Tennis (1st team)

D3baseball.com All-Mid-Atlantic Region
Michael Amaturo – Baseball (3rd team)

D3hoops.com All-Mid-Atlantic Region
Ross Danzig – Men’s Basketball (3rd team)

Intercollegiate Women’s Lacrosse Coaches Association Broadway Region
Jilliana DePaolera – Women’s Lacrosse (2nd team)
Deanna Giorno – Women’s Lacrosse (2nd team)
Emily Goss – Women’s Lacrosse (2nd team)
Kathleen Smart – Women’s Lacrosse (2nd team)

National Field Hockey Coaches Association (NFHCA) All-South Atlantic Region
Gretchen Kempf – Field Hockey (2nd team)

National Soccer Coaches Association of America (NSCAA) All-Mid-Atlantic Region
Bill McGuiness – Men’s Soccer (1st team)
Colin McFadden – Men’s Soccer (2nd team)
Stephen Kilty – Men’s Soccer (3rd team)
Matt Pivirotto – Men’s Soccer (Regional Coach of the Year)

Conference Recognition


Empire 8 Conference President’s List (men's golf only)
James Bresnahan – Fall 2012
Michael Genello – Fall 2012
Andrew Loyack – Fall 2012
Eric Montella – Fall 2012, Spring 2013
Dan Penetar – Fall 2012, Spring 2013

All-Landmark Conference Selections
Baseball
Michael Amaturo – 1st team
Corey Gorman – 1st team, Pitcher of the Year
Michael Gaeta – 1st team

Men’s Basketball
Ross Danzig – 1st team
Travis Farrell – 2nd team

Women’s Basketball
Erin Boggan – 2nd team
Lindsay Fluehr – 2nd team
Meredith Mesaris – 2nd team

Women’s Cross-Country
Laura Fay – 2nd team
Mary O’Neill – 2nd team

Field Hockey
Gretchen Kempf – Player of the Year, 1st team
Jessica Pankey – 1st team
Alyssa Fania – 2nd team
Corrine O’Kane – 2nd team

Men’s Lacrosse
Tim Cleary – 1st team
Dillon McInerney – 1st team
Taylor Nelson – 1st team

Women’s Lacrosse
Emily Goss – 1st team
Shannon Howe – 1st team
Jilliana DePaolera – 2nd team
Shannon Ginty – 2nd team
Deanna Giorno – 2nd team
Kathleen Smart – 2nd team
Kerry Sullivan – 2nd team
Cindy Wilson – Co-Coach of the Year

Men’s Soccer
Stephen Kilty – 1st team
Colin McFadden – 1st team
Bill McGuiness – Offensive Player of the Year, 1st team
Joel Potter – Rookie of the Year
Matt Salvatore – 2nd team
Matt Pivirotto – Coach of the Year

Women’s Soccer
Kelsy McAnelly – 1st team
Sydney Parker – 1st team
Samantha Russo – 1st team
Jessica Sciscione – 1st team
Erin Casey – 2nd team

Softball
Caitlin McHenry – 1st team
Stephanie Romano – 2nd team

Men’s Swimming & Diving
Tim McCormick – 1st team, 2nd team
Nicholas Hennig – 2nd team
John Hughes – 2nd team
Stephen Nicolosi – 2nd team
Andrew Urban – 2nd team

Women’s Swimming & Diving
Paige Agnello – 1st team, 2nd team
Colleen Barry – 1st team, 2nd team; Female Diver of the Year
Alexis Walsh – 1st team, 2nd team
Sara Franciscovich – 2nd team
Kaitlyn Maloney – 2nd team

Men’s Tennis
Tim McGurrin – 1st team singles, 1st team doubles
David Teres – 1st team singles, 1st team doubles
Joe Morra – 2nd team singles
Keith Hetsko – Coach of the Year

Women’s Tennis
Devon Cohen – 1st team singles
Megan Azzalina – 2nd team doubles
Nicole Mahaffey – 2nd team doubles
Emily Walsh – Rookie of the Year

Volleyball
Julia Crilly – 2nd team

Landmark Conference All-Academic Team
Erin Boggan – Women’s Basketball
Robert Della Polla  Baseball
Jamie Dillon – Men’s Soccer
Emily Farrell – Women’s Soccer
Sara Franciscovich – Women’s Swimming & Diving
Gretchen Kempf – Field Hockey
Tim Lavelle – Men’s Basketball
Tim McCormick – Men’s Swimming & Diving
Bill McGuiness – Men’s Soccer
Tim McGurrin – Men’s Tennis
Kathleen Smart – Women’s Lacrosse
Lindsay Ward – Women’s Tennis

Landmark Conference Senior Scholar-Athlete
Bobby Della Polla  Baseball
Emily Farrell – Women’s Soccer
Gretchen Kempf – Field Hockey
Bill McGuiness – Men’s Soccer
Tim McGurrin – Men’s Tennis

Landmark Conference Academic Honor Roll
Baseball
Michael Amaturo
Josh Bayzick
Ross Danzig
Robert Della Polla
Zach Dignam
Anthony Duchnowski
Corey Gorman
Justin Klingman
Tim LeCompte
Matt Mosko
Eric Pizzico
Christopher Rom
Luke Sheehan
Michael Umerich

Men’s Basketball
Michael Barr
Ross Danzig
Justin Klingman
Tim Lavelle
Mike Marchman
Tommy Morgan
Jason Pierce

Women’s Basketball
Shernai Bentley
Erin Boggan
Lia DiSciascio
Lindsay Fluehr
Meredith Mesaris
Tayler Pallotta
Alison Sweeney

Men’s Cross-Country
Stefan Bossbaly                            
Walter Cantwell
Matt DeMaio
Jacob Kanavy

Women’s Cross-Country
Kathleen Druther
Marisa Dussel
Laura Fay
Kristina Jimenez                              
Elizabeth Joyce
Shannon Lavelle
Arianna Moliere
Cara Notarianni
Mary O'Neill
Lauren Price

Field Hockey
Maria Begliomini
Alyssa Fania
Emily Goss
Gretchen Kempf
Caitlin Liberatore
Laura Megargel
Jessica Pankey
Maureen Taylor
Blaire Wilkie

Men’s Lacrosse
Tim Cleary
John Gregitis
Joseph Johnson
Dennis Jordan
Anthony Lombardo
Ryan Millard
Taylor Nelson
Colin Panayi
Ryan Saraceni
Fran Smith
Brendan Synan
Matt Tibbitts

Women’s Lacrosse
Mary Armstrong
Kiersten Carnes
Shannon Ginty
Deanna Giorno
Emily Goss
Erin Green
Kaitlin Lazorko
Kathleen Smart
Kerry Sullivan
Emily Towey

Men’s Soccer
Liam Connor
Patrick M. Daley
Patrick R. Daly 
James Dillon                 
Rich Loeffler
Bill McGuiness
Nicholas Paganelli
Matt Salvatore

Women’s Soccer
Emily Farrell                        
Sarah Gibbons   
Kaitlyn Greeley
Katie Hennigan
Amanda Kresge
Noelle Malone
Kelsy McAnelly
Corinne O'Kane
Courtney O'Kane                            
Sydney Parker                 
Andrea Ricketti               
Samantha Russo                                    
Jessica Sciscione                    
Caila Zappala

Softball
Cailtin McHenry
Stephanie Romano
Jamie Shackles
Blaire Wilkie

Men’s Swimming & Diving
Shane Alton
Michael Ambrose
Matthew Flint
John Hughes
Tim McCormick
James Moran
Stephen Nicolosi
Patrick Wilkinson

Women’s Swimming & Diving
Colleen Barry
Natalie Della Posta
Jenny Fitzmaurice
Sara Franciscovich
Emily Gombosi
Jesse Lewandowski
Kelsy McAnelly
Aileen McGonigle
Victoria Meyer
Jean Park
Chloe Scobee

Men’s Tennis
James Dalkiewicz
Bennett Kelley
Tim McGurrin
Joseph Morra
Devin Patel
Brian Williams

Women’s Tennis
Megan Azzalina
Stephanie Boccuzzi
Devon Cohen
Lisa-Marie Lanciotti
Nicole Mahaffey
Cristina Marzello
Lindsay Ward

Volleyball
Julia Crilly                            
Marissa DePaulo
Marissa Every                         
Michaela McCrudden                          
Kelly Nolan